Jak się zachować w kontakcie z psem
Szanowni Państwo, mieszkańcy Gminy Kłoczew,
w ostatnich tygodniach do Urzędu Gminy Kłoczew wpływa coraz więcej informacji dotyczących wałęsających się psów na terenie gminy. Zgłoszenia dotyczą zarówno zwierząt, których właściciele nie sprawują odpowiedniego nadzoru oraz bezpańskich czworonogów. Mimo, że psy są postrzegane za najlepszych zwierzęcych przyjaciół człowieka, pewne sytuacje mogą wywołać ich agresywne zachowanie w stosunku do ludzi lub innych zwierząt. Kiedy napotkamy je będące bez nadzoru właścicieli, pamiętajmy o zachowaniu czujności, ostrożności i podstawowych zasadach bezpieczeństwa.
Apelujemy o zachowanie ostrożności w kontaktach ze zwierzętami i przestrzeganie zasad:
- nie wchodźmy na prywatny teren, który jest pilnowany przez psa,
- nie zbliżajmy się do psów bez wiedzy i zgody jego właściciela,
- nie drażnijmy psów, nawet jeśli te są za ogrodzeniem,
- nie wkładajmy rąk przez ogrodzenie, jeśli za nim znajduje się pies.
Apelujemy także o zachowanie ostrożności przez właścicieli psów, gdyż jej brak może spowodować niebezpieczeństwo dla innych. Pies może zaatakować człowieka lub wbiec na drogę wprost pod jadący samochód i doprowadzić do zdarzenia drogowego. Psy mogą również łączyć się w watahy i atakować inne zwierzęta. Przypominamy, iż odpowiedzialność w sytuacji w której pies pozostanie bez nadzoru spada na jego właściciela i jest uregulowana w artykule 77 kodeksu wykroczeń.
Co zrobić, jeśli zauważymy bezpańskiego psa, który może nas zaatakować:
- nie uciekajmy,
- nie patrzmy zwierzęciu w oczy,
- nie róbmy nerwowych ruchów dopóki istnieje groźba ataku psa,
- jeżeli pies chce nas ugryźć zasłońmy się elementami odzieży (kurtką, bluzą), plecakiem, torebką lub siatką z zakupami,
- jeżeli pies nas przewróci zasłońmy szyję i głowę rękami, zwińmy się w kłębek.
W przypadku pogryzienia przez psa należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza i powiadomić Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Rykach oraz Policję.
Przypadki bezdomnych wałęsających się psów należy zgłaszać telefonicznie lub osobiście do organu gminy. W sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia (agresywny pies) należy dzwonić na numer 112.