Informacja o prawidłowej segregacji odpadów
Jak wynika z informacji uzyskanych z instalacji przetwarzających odpady, do których przekazywane są odpady, część odpadów, które powinny trafić do worków na selektywną zbiórkę, przekazywana jest razem z odpadami zmieszanymi. Taka sytuacja praktycznie uniemożliwia ich dalszy odzysk, ponieważ opady surowcowe są zanieczyszczone.
Od tego, w jaki sposób rozdzielimy odpady u źródła – w domu, zależy, ile z nich zostanie poddanych recyklingowi. Prawidłowa segregacja oznacza redukcję ilości odpadów zmieszanych, co przekłada się na niższe koszty ponoszone przez gminę (czyli nas wszystkich) i daje lepszy wskaźnik poziomu recyklingu odpadów.
Poziom ten został ustalony dla samorządów przez Ministra Klimatu i Środowiska – z każdym rokiem jest coraz wyższy i coraz trudniej będzie go nam wszystkim osiągnąć. Jeśli mieszkańcy nie wywiążą się z tego obowiązku, gmina będzie musiała zapłacić kary administracyjne nałożone przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, które wpłyną bezpośrednio na wzrost opłat pobieranych od mieszkańców.
Niestety w dalszym ciągu nie wszyscy mieszkańcy rozumieją potrzebę segregacji odpadów oraz pozbywania się ich w sposób właściwy.
Dlatego zwracamy się do wszystkich mieszkańców – dbajmy o przestrzeganie zasad poprawnej segregacji odpadów!
Przypominamy, że brak prawidłowej segregacji będzie skutkował naliczeniem podwyższonej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Obecnie jest to kwota 40,00 zł miesięcznie od jednego mieszkańca.
Jednocześnie pragniemy podziękować wszystkim tym, którzy prowadzą odpowiednią segregację odpadów. Należy pamiętać, że stosując się do zasad segregacji odpadów wnosimy swój wkład w poprawę jakości powietrza, gleby i wody oraz ograniczamy ilość odpadów w swoim otoczeniu.